prof. MUDr. Jan Pirk, DrSc.

 

Milé nastávající maminky a tatínkové,

Prof. MUDr. Jan Pirk, DrSc.

vím, že porod není žádná nemoc, a tak proč by nemohl být doma. Vždyť tomu tak bývalo po staletí. Ale nikdo vám už neřekne, že novorozenecká úmrtnost a úmrtnost a trvalé zdravotní poškození rodiček byla velká. Za to, že úmrtnost novorozenců a rodiček je dnes tak extrémně vzácná, že se o ní píše v novinách, za to vděčíme medicíně. Těhotenství se v poslední době odkládá a není výjimkou, když žena má první dítě ve 40 letech. O to rizikovější těhotenství a porod pak bývá. Proto považuji za nesmyslné hazardování rodit doma bez možnosti mít okamžitě k dispozici operační sál a anesteziologicko-resuscitační oddělení, které v případě nutnosti zachrání nejen matku, ale i novorozence.

Jistě že umírat by člověk měl v kruhu svých nejbližších, aby poslední chvíle života, pokud to lze, strávil s těmi, které má rád, ale to, že by porod v nemocnici měl neblahé psychické důsledky pro zdravý vývoj novorozence, jsem nikde nečetl, ani o něm neslyšel. Přítomnost otců u porodu se stala samozřejmostí a maminky mají miminka u sebe celou dobu, kdy leží v porodnici. Ne, jak tomu bylo např. před 40 lety, kdy je dostaly pouze na kojení.

Takže nenechte se přesvědčovat o velké výhodnosti porodů doma, je to nesmyslný hazard nejen s vaším zdravím, ale především se zdravím vašeho miminka.

 

Prof. MUDr. Jan Pirk, DrSc.
IKEM, Praha

2 Comments on “prof. MUDr. Jan Pirk, DrSc.

  1. A to ma být prosím Vás co? Celý tento tendenčně pojatý web je výsměch. Zkuste svou energii raději směřovat na Vaše pracoviště, kam jako ovečky na porážku přicházejí ženy, na kterých můžete ukájet své doporučené postupy a ohánět se letitou praxí v oboru. Vámi uvedené „kazuistiky“ mě velmi pobavily. Mohla bych Vám sepsat desítky jiných, které se odehrály za dveřmi porodního sálu a neměly veselý konec. Tento web je manipulativní, nic neříkající canc, které v této době rostou jako houby po dešti. Milí kolegové, prosím Vás, vytáhněte si ty hlavy z Vašich ctěných řití a přestaňte se snažit bránit porodům doma. Je to k ničemu. Tímhle je totiž ještě víc přiživujete. Kolegyně

  2. Dobrý den Vážený pane doktore. Bohužel zde píšete vaše dojmy že tatínci jsou vítáni, že dítě není odnášeno, že porod nemá vliv na psychiku dítěte(a matky?) . Tyto dojmy jsou bohužel mylné a denně jsou v porodnicích porušována práva rodičů a dětí. Doporučuji kontaktovat paní Petra Landa-tuším že ale bude ona kontaktovat Vás- a zjistit jak reálně vše v porodnicích funguje. Pak se už jistě nebudete matkám divit že chtějí rodit raději doma. PS: já rodila v porodnici ale jen proto, že mou spádovou je Krnov a věřte, že je léta kritizována za způsob jakým funguje. S pozdravem Gugusakisova

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*