Prof. PhDr. RNDr. Helena Haškovcová, CSc.

Prof. PhDr. RNDr. Helena Haškovcová, CSc.

Vážené budoucí maminky,

prožíváte radostné období čekání na své děťátko a logicky si kladete otázku, kde by bylo nejlepší přivést ho na svět. Při nelehkém rozhodování vám třeba pomůže pár mých rad i osobních zkušeností.

 Porody v době socialismu

Své dvě děti jsem přivedla na svět v 70. letech 20. století v jisté pražské porodnici. Ostatně tehdy to ani jinak nešlo. Maminky si nemohly vybrat porodnici, protože existovala přísně dodržovaná rajonizace. Stejně tak nebylo možné vybrat si porodníka, i když si ho některé maminky tajně a přiznejme, že i za úplatek, vyjednaly. Tatínek nemohl být přítomen u porodu a dítě mu maminky ukazovaly z okna porodnice. On stál pod ním na chodníku, moc dobře ho neviděl a pohladit nemohl.  Určitě by se daly uvádět další nemilá omezení tehdejšího tzv. kasárenského způsobu vedení nejen porodnic, ale všech nemocnic. Podstatné ale je, že prakticky všechny maminky oceňovaly přítomnost lékařů a odborné vedení porodů. Vysoká důvěra v lékaře byla všeobecná. Možná proto, že ženy tehdy věděly z vyprávění svých maminek či babiček, jak v jejich době bývaly porody doma komplikované. O tom, co všechno musely v minulosti zaplatit ženy svým zdravým, případně i svým životem a jaké úsilí museli vynaložit lékaři, aby se porod stal s vysokou pravděpodobností bezpečný, se lze podrobně dočíst v knize významného českého porodníka a profesora Antonína Doležala: Pierre de la Ravel, pařížský porodník (Praha, Galén 2003).

 Porody dnes

Situace se postupně měnila a po roce 1989 výrazně  zlepšila. Kasárenský způsob péče o matky a jejich novorozence byl opuštěn a realizoval se program „přátelská nemocnice“, tedy i porodnice. Budoucí maminka si dnes může vybrat porodnici podle svého uvážení, stejně tak jako porodníka. Zcela samozřejmě může být na „hekárně“ i u porodu přítomen otec nebo jiná osoba blízká. Novorozenec je mamince nejen ukázán, ale i přikládán na tělo. Přesto, z nepříliš jasných důvodů je kritizován porod pod vedením lékařů a porodník nezřídka považován za největšího nepřítele fyziologicky (tj. přirozeně) probíhajícího porodu. V médiích se často oslavně píše o porodech doma, ačkoliv jej volí cca 1% těhotných žen. Téměř 99% dětí se stále rodí v porodnicích a péče lékařů a porodních asistentek nestojí novinářům ani za jediné slovo uznání. Koncepčně se uvažuje o vzniku systému porodních domů, které by byly stavěny poblíž nemocnic. To proto, aby mohl být v případě vážných komplikací povolán „proklínaný“, ale erudovaný porodník. Z hlediska lékařské etiky, tedy oboru, kterému se profesně věnuji, je třeba zdůraznit, že postavení takového proklínaného, ale později nepostradatelného lékaře je nepřijatelné.

 Rizika v nemocnici a doma

Žádný porod opravdu není procházkou růžovou zahradou. Domnívat se, že po bezproblémově probíhajícím těhotenství bude následovat také bezproblémový porod, je naivní. Může to tak být, ale také nemusí. Komplikace totiž mohou nastat kdykoliv a kdekoliv. Ostatně to byl důvod, proč se budovaly porodnice, kde jsou maminkám k dispozici nejen kvalifikovaní lékaři a porodní asistentky, ale také příslušné laboratorní zázemí. Mnoho let jsem pracovala v laboratořích a tak vím, jak je důležité, aby na základě rozhodnutí lékaře, byly statim, tj. ihned, provedena určitá laboratorní vyšetření, bez kterých je zvládnutí komplikací obtížné, někdy i nemožné.

Svobodné rozhodnutí pro porod doma nebo v porodním domě

Každá maminka se může svobodně rozhodnout, kde bude rodit a její volbu je třeba bezvýhradně respektovat.  Problém je právě v procesu svobodného rozhodování. Často je totiž ovlivněno celou řadou okolností. Někdy budoucí maminka podlehne dobové módě rodit doma, jindy se tak rozhodne po té, když má z předchozích porodů nepříjemné zkušenosti. O to, aby k nim již nedocházelo, se samozřejmě musí postarat lékaři a zdravotníci v porodnicích. Jistotou, že vše proběhne nejlepším možným způsobem, je osobně vybraný porodník. K zdárnému a lidsky vstřícnému porodu může nepochybně přispět přítomnost otce nebo jiné blízké osoby. Připomínám ještě, že každé svobodné rozhodnutí je spojeno s odpovědností. Tu má budoucí maminka nejen za sebe, ale také za své očekávané dítě. Proto by měla věnovat mimořádnou pozornost rizikům, které se k porodům doma váží ve zvýšené míře.

Moje stanovisko je jasné: vybrala bych si porodnici, mj. pro její důležité laboratorní zázemí. Na „chvilku“ bych oželela domácí prostředí, protože žena právě při porodu myslí výhradně na to, aby vše proběhlo bez komplikací a pokud možno rychle.

Vážené maminky, přeji vám všem dobrou volbu a radost z narození vašeho děťátka.

 

Prof. PhDr. RNDr. Helena Haškovcová, CSc.

profesorka lékařské etiky
filosofka a bioložka, FF University Karlovy

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*